وعده ای که رهبر انقلاب از زبان قرآن از نابودی اسرائیل داد
58 بازدید
موضوع: علوم سیاسی
همگام با فراگیر شدن انقلاب اسلامی ایران، شعار مقابله با استکبار اما این بار با شرق و غرب در جهان طنین انداز شد. در کنار این شعار، دیگر مسأله فلسطین موضوعی فراموش شده و سازش پذیر نبود. انقلاب اسلامی ایران با ندای بلند حیات مجدد فلسطین را فریاد زد و از همه جهان خواست در برابر ددمنشی رژیم اشغالگر قدس بایستند. 

به گزارش «تابناک»، انقلاب اسلامی اولین تعریفی که از مسأله فلسطین داد، خطر و سرطان بودن رژیم صهیونیستی برای منطقه و امنیت کشورهای اسلامی بود. رهبر کبیر انقلاب ایران و بنیانگذار جمهوری اسلامی مشخصا از اسرائیل به عنوان غده سرطانی نام برد و همه تلاشش را کرد تا همه ملت ها در کنار هم علیه غاصبین سرزمین فلسطین و اولین قبله گاه مسلمین ایستادگی نمایند.

شاید برای همین مسأله بود که خیلی از سیاسیون در ایران پهلوی حاضر بودند شخص شاه مورد انتقاد قرار گیرد اما اعمال جنایتکارانه رژیم صهیونیستی برای لحظه ای توسط امام اشاره نشود. همین هم سبب شد تا با مقاومت امام خمینی در مبارزه با رژیم اشغالگر قدس، تبعید و اخراج از کشور، دستور کار خاندان پهلوی قرار گیرد و ایشان از کشور برای 15 سال دور باشد.

موضوعی که بعدها امام در هوشمندانه ترین راهکار خود صحنه را بر صهیونیست ها تنگ و سخت نمود. ایشان با ابتکار روز قدس آن هم در ماه مبارک رمضان و در ایامی که جسم روزه می گیرد تا درد دردمندان و خستگی و فشار نیازمندان را بفهمد و با جسم او را یاری کند، پیامی عجیب نسبت به روز قدس داد. امام در پیام خود با اشاره به این روز می فرماید: «من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می‏خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‏کنم آخرین جمعۀ ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می‏تواند تعیین کنندۀ سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان « روز قدس » انتخاب، و طی مراسمی همبستگی بین‏المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم.»(1)

حالا با گذشت سه دهه از این تدبیر شاهد هستیم همه جهان چه مسلمان و مسیحی و چه حتی یهودی ضد صهیونیستی در این تظاهرات شرکت می کنند و فریاد دفاع از مردم فلسطین را با نفی موجودیت صهیونیست ها سر می دهند. به واقع روز قدس نمادی از مبارزه ملت ها با تمامی دستگاه های تبلیغاتی و بزک کننده جنایت صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی است. در چند سال گذشته همین نگاه موجب شد آنچنان فشاری بر دستگاه های تبلغاتی رژیم اشغالگر قدس بیاید که هاسپارا و یا سازمان های دیگر تبلیغاتی این رژیم فاقد حتی اثر بخشی معمولی خود باشد. نمونه بارز آن در جنگ اخیر غزه مشخصا قابل مشاهده بود.

در همین راستا رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود در نماز عید فطر 1369 این چنین می فرماید: «آن کسانی که در داخل سرزمین های اشغالی، مظلومانه مبارزه می کنند و رنج می برند و کتکش را می خورند - که تنها امید برای آزادی فلسطین و محو دولت غاصب نیز همان مبارزان داخلی هستند - باید احساس کنند و بدانند در سرتاسر دنیای اسلام، ملتها به یاد آنها هستند و از آنها پشتیبانی می کنند. اگر بخواهیم در آن مبارزان مظلومی که در خانه خودشان غریب هستند، این احساس پیدا بشود، باید همین‌گونه تظاهرات مردمی در دنیای اسلام به وجود بیاید. این ابتکار روز قدس از سوی امام بزرگ و رهبر عظیم‌القدر ما ـ رضوان‌اللَّه‌تعالی علیه ـ با توجه به همین معنا بود »(2)

نکته دیگری که کمتر به آن پرداخته می شود، سست شدن خانه عنکبوت ارتش صهیونیستی و دولت نژادپرست اسرائیل است؛ موضوعی که در جنگ 33 روز، 22 روز و هشت روز شاهد بودیم رژیمی که زمانی شش روز بخش مهمی از جهان اسلام را به اشغال خود در می آورد و یا با حمله سراسری بیروت را به ضمیمه خاک خود اضافه می کرد، امروز حتی قادر نیست امنیت شهرک نشینانش را تأمین کند.

شاید بهترین تعبیری که در مورد نابودی زودهنگام صهیونیست ها بتوان بیان کرد این نکته رهبری معظم انقلاب است. ایشان در مناسبتی با موضوع فلسطین بیان می دارد: «این را باید ما از وعده خدا بیاموزیم. خدا متعال در سوره بنی اسرائیل خطاب به بنی اسرائیل می کند ( لَتُفْسِدُنَّ فِی الْأَرْضِ مَرَّتَیْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوّاً كَبِیرا ) (3) ای فرزندان اسرائیل! شما دو روز و دو بار در تاریخ فساد ایجاد می کنید و بزرگی در زمین به وجود می آورید و استعلاء و استکبار به خرج می دهید، اما در هر دو بار کسانی از بندگان خدا، از جنود پروردگار پیدا می شوند که شما را به سزای فساد و علوّ و استکبارتان برسانند و این قضیه همیشه زنده ی تاریخ است». (4)

این گفتار کاملاً آشکار می نماید که نابودی صهیونیست یک وعده الهی است و این وعده الهی وقوع حتمی دارد. البته باید گفت روز قدس روز امتحان الهی و دفاع از مظلومی است که ائمه معصومین آن را از بزرگترین وظایف مسلمانان برمی شمرد.

در چنین شرایطی باید گفت حضور در روز قدس صرفا دفاع از ملت فلسطین نیست. دفاع از مظلوم و یا مقابله با ظالم نیست. امروز شاهد هستیم نا امنی منطقه با اقدامات صهیونیست ها رو به رشد است. حمایت های صهیونیست ها از تروریست های مسلح تکفیری در سوریه گواه این است که امنیت منطقه در اقدامات تروریستی دولت اسرئیل گره خورده و این غده سرطانی هرگاه دلش بخواهد کشورهای مسلمان را نا امن می کند. به تعبیر رهبری:  «هر یک نفری که روز قدس توی خیابان می‌آید، به سهم خود دارد به امنیت کشور و امنیت ملت و حفظ دستاوردهای انقلابش کمک می کند»(5)

برهمین اساس حتما حضور مردم در روز قدس نه تنها به امنیت انقلاب اسلامی ایران کمک می کند بلکه این پیام را به جهانیان می دهد، تعدی و چشم داشت به خاک سرزمین های اسلامی ایران مشت محکمی است که بر سر حیفا و تل آویو می زند و این دو نقطه را با خاک یکسان می کند.
1) 16/05/1358
2) پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، 7/2/1369
3) اسرا : 4
4) فلسطین از دیدگاه رهبری معظم انقلاب: 41
5) پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، 2/6/1390