همدلی و همزبانی برای مقابله با فتنه‌های جدید
91 بازدید
موضوع: علوم سیاسی

دوقطبی سازی یکی از بزرگ‌ترین راهبرد‌های غرب و معارضین انقلاب اسلامی در چند سال اخیر بوده است. فتنه ۸۸ و قرار دادن ملت در برابر ملت و حاکمیت، گامی هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده در این زمینه بود تا بدین‌وسیله مقبولیت جمهوری اسلامی ایران سلب و کشور دچار انقلابی درونی و استحاله شود. اما با تدبیر حکیمانه‌ی رهبری حماسه‌ی نه دی صورت پذیرفت و دشمن از دستیابی به این اهداف برنامه ریزی شده بازماند. اما اغواگری غرب به اینجا معطوف نماند و این راه ادامه پیدا کرد تا آنجا که موج جدیدی از تحریم‌های اقتصادی با هدف فتنه‌گری جدید علیه نظام جمهوری اسلامی ایران وضع شد. تحریم‌هایی که قرار بود فلج‌کننده باشد و نظام اسلامی را از درون با خطر فروپاشی مواجه کند. در واقع این تنها راهبردی بود که غرب متوجه شد می‌تواند از غفلت جریان‌های داخلی استفاده و نقطه‌ی قوت کشور را تبدیل به نقطه آسیب‌پذیری آن نماید. لذا نام‌گذاری سال با عنوان شعار هم‌دلی و هم زبانی یک تاکتیک‌ عملیاتی برای دفع فتنه‌های جدید در ابعاد گوناگون است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین روز از سال جدید در جمع زوار و مجاوران امام رضا(ع) در مشهد به تبیین این شعار پرداختند. این یادداشت به بررسی این شعار و مسائل پیرامون این نام‌گذاری می‌پردازد:

ا) نگاه به درون:

 شاید یکی از پرکاربردترین نکات و تاکیدات رهبری معظم انقلاب توجه به مسئله سرمایه‌های درونی و اقتصاد مقاومتی باشد. با وجود ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط رهبری تأکیدات فراوان ایشان، به دلیل نگاه غیر واقعی در بعضی از مسئولان هنوز تصمیم مؤثری در این زمینه اتخاذ نشده است. تا زمانی که این تصمیم عملیاتی و اجرایی نشود و همه نگاهشان به مذاکرات باشد، یقیناً کشور دچار مشکلات فراوان خواهد بود و بعد از عبور از مسئله هسته‌ای بهانه‌های مختلف غرب برای تحریم باقی خواهد ماند.

۲) توجه به دشمنی دشمن:

 یکی از تأکیدات رهبری در سال جدید توجه دشمنی دشمن و نگاه اغواگرایانه غرب نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران است. ایشان از خدعه آمریکایی نام می‌برند و تأکید می‌کنند نباید نسبت به این خدعه ساده‌انگاری شود و کشور ضربه ببینند. 

در حالی که در چندماهه اخیر شاهد هستیم بعضی از جریانات داخلی برخلاف نگاه ملی به دنبال حذف موقعیت استکباری غرب در افکار عمومی بوده‌اند و هراز گاهی یک سوژه ‌ای را برای تطهیر این چهره پیش کشیده‌اند. در واقع برخی جریانات سیاسی داخلی بعضاً رفتارهایی را انجام داده که برگرفته از خوش‌بینی بیش از حد نسبت به مذاکرات و حتی غرب و مطرح ساختن همه گزینه‌ها برای مذاکرات بوده تا جایی که مذاکرات برای حقوق بشر، سلاح‌های تدافعی و حتی دفاع از آزادی ملت‌های مبارز را به میز مذاکرات برسانند. همین خطر در بهترین زمان توسط رهبری دفع گردید. ایشان در آخرین سخنرانی خود این مسئله را مورد اشاره قرار دادند که: 

 مذاکره‌ی با آمریکا صرفاً در قضیّه‌ی هسته‌ای است و لاغیر

این بیان کافی است تا مشخص شود عده‌ای در داخل به دنبال مذاکره و ارتباط با آمریکا با هر روش و هر بهانه‌ای هستند و این خطری است که نظام اسلامی را تهدید می‌کند. شعار سال در واقع این نکته را به همگان مخابره می‌کند که هم‌دلی و هم زبانی دولت و ملت یعنی همان مطالبه‌ای که مردم در روز ۲۲ بهمن به جهان نشان دادند و آن نبود مگر  مرگ بر آمریکا  و نابودی عمّال منحوسش در منطقه یعنی رژيم صهیونیستی. 

۳) انتقاد منصفانه، صبر حکیمانه: نکته مهمی که رهبری معظم انقلاب در تبیین این شعار بیان داشتند انتقاد منصفانه و نگاه جامع و غیر مخرب به دولت‌مردان بود. ایشان به همه جناح‌ها توصیه کرده تا بپذیرند رئیس‌جمهوری پس از تنفیذ رئیس‌جمهور کشور است و همه جریانات باید نسبت به آن احترام بگذارند. از سویی ایشان مستقیماً با نام بردن از دلواپسان این را تذکر دادند که دولت نبایستی با اقداماتی تند جواب منتقدین را دهد تا بدین‌وسیله برخلاف تدبیر گامی برداشته شود. 

از طرفی رهبری این توصیه‌ای هم به منتقدان مطرح کردند که قلمشان در حمایت از دولت باشد و از سویی به دولت‌مردان این هشدار داده شد که حمایت رهبری از هیچ دولتی به صورت مطلق نبوده و چک سفید امضاء به هیچ دولتی داده نشده است. این بیان هشداری به دولت‌مردان بود تا بدانند رهبری زمانی پشت دولت‌مردان ایستاده است که آنان خطوط قرمز نظام و مردم را رعایت و نگاه به درون را توجه داشته باشند.

همدلی و همزبانی برای مقابله با دشمنی غرب

نام‌گذاری امسال نشان از اهمیت جریان سازی غرب برای ایجاد شکاف میان دولت و ملت داشت و از سویی به جریانات داخلی این هشدار را داد تا نقد منصفانه و صبر حکیمانه قادر خواهد بود نظام اسلامی را دارای سلامت سیاسی - اجتماعی نموده و مشکلات پیش روی حرکت متعالی کشور را از بین ببرد. از سویی باید به این نکته نیز توجه کرد که طبق فرمایشات رهبری معظم انقلاب مشکلات فقط با اتکا به ظرفیت‌های داخل و استفاده از اقتصاد مقاومتی، مدیریت جهادی و عزم ملی صورت می‌پذیرد. نکته‌ای که بسیاری از سیاسیون در اجرای آن در بعضی از مواقع سستی به خرج داده‌اند. نویسنده : امیر مسروری