قدس شریف، انتفاضه ای دیگر
59 بازدید
تاریخ ارائه : 11/17/2014 10:07:00 PM
موضوع: علوم سیاسی

 پس از حمله‌ی رژیم صهیونیستی به منطقه‌ی نوار غزه جهت سرکوب مقاومت و در نهایت مقابله با هر نوع تحرک علیه امنیت ملی خود، فلسطینی‌های ساکن مناطق اشغالی دگربار به همدلی و همراهی باهم در مبارزه با رژیم صهیونیستی اندیشیدند. رویکردی که توانست راهبردهای مقاومت را در منطقه‌ی کرانه‌ی باختری رود اردن پیگیری نماید و سبب شود تا ملت فلسطین با عزم بیشتری به مقابله با دولت صهیونیستی گام بردارد.

بر این اساس صهیونیست‌ها هر روز بیشتر نسب به اتحاد فلسطینی‌ها واکنش نشان می‌دهند و با هر وسیله‌ای به دنبال مقابله با وجدت گروه‌های فلسطینی هستند. درواقع صهیونیست‌ها از وحدت فلسطینی‌ها هراس و واهمه‌ی بسیار بالایی دارند و از شکل‌گیری انتفاضه‌ی دیگر نگران‌اند. تا جایی که آخرین انتفاضه‌ی فلسطین از قدس شریف آغاز شد و به سراسر فلسطین اشغالی رسید این بار نیز فلسطینی‌ها با حملات گسترده علیه نظامی‌ها و شهرک‌نشینان به دنبال احیای حق خود هستند. در همین راستا برخلاف موج نظامی و حمله به مراکز امنیتی که غالباً در بسیاری از مناطق فلسطین اشغالی است، حمله به شهرک‌های صهیونیست نشینی در دستور کار گروه‌های مقاومت قرارگرفته است. این حملات در منطقه‌ی کرانه‌ی باختری با تحلیل دیگری قابل ارزیابی است. کرانه‌ی باختری رود اردن به‌عنوان مرکز حساس که در درون خود شهرک‌ها و پادگان‌های نظامی فراوانی از صهیونیست‌ها را در خود جای‌داده، می‌تواند راهبرد مهمی علیه اقدامات ددمنشانه‌ی صهیونیستی باشد تا جایی که با توجه به این موقعیت رهبری معظم انقلاب اسلامی در تبیین موضع انقلاب اسلامی ایران نسبت به موضوع فلسطین سخن از تسلیح این نقطه‌ی کلیدی به میان آورد. در کنار بیداری جدید در میان فلسطینی‌ها، اوضاع سیاسی احزاب صهیونیستی به‌شدت وخیم است. حزب یش آتید با دارا بودن ۱۹ کرسی تهدید به خروج از کابینه‌ی حزب لیکود به ریاست نتانیاهو کرده تا فروپاشی کابینه‌ی امنیتی صهیونیست‌ها را محتمل نماید. موج استعفای وزرای نتانیاهو به‌جایی رسیده که همگان پیش‌بینی می‌کنند با این اوضاع در انتخابات بعدی جریان چپ صهیونیستی به پیروزی خواهند رسید و افراط‌گرایان مذهبی – سیاسی به حاشیه خواهند رفت. هرچند با حضور جریان چپ نیز صهیونیست‌ها از اقدامات ددمنش خود کوتاه نمی‌آیند اما تغییر سیاست راهبردی این رژیم بیشتر به سمت حل مسائل اقتصادی و اجتماعی خود سوق پیدا می‌نماید.

در کنار این تحلیل، کارشناسان مسئله‌ی فلسطین دو موضوع مهم را مورد توجه قرار می‌دهند که توجه به آن می‌تواند بسیاری از مشکلات و خطرات موجود در مسیر مقاومت را کاهش دهد.

الف) عدم فراموشی مسئله‌ی فلسطین

مسئله‌ی فلسطین مسئله‌ی اصلی جهان اسلام است و به تعبیر رهبری معظم انقلاب، بزرگ‌ترین جرم ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران اندیشیدن به آزادی قدس شریف و تمامی سرزمین فلسطین است.  مسئله‌ای که کمتر توجه ای به آن در رسانه‌های مختلف  و محافل سیاسی، بین‌المللی داده می‌شود و گویا پس از حملات ددمنش صهیونیست‌های کودکش کش به مناطق نوار غزه و آتش‌بس، هیچ جنایتی علیه ملت مظلوم فلسطین صورت نپذیرفت. همراهی کردن افکار عمومی ملت‌ها وظیفه‌ای است که باید دلسوزان فلسطین به آن توجه نماید تا با همراهی افکار عمومی انتفاضه‌ی سوم نهادینه‌شده و  ده‌ها سال تأخیر نیفتد.

ب) تسلیح کرانه‌ی باختری

هیچ اقدامی همچون اقدام مردمی نمی‌تواند موضوعات حساس را حل و آن را پیگیری نماید. موضوع فلسطین مهم‌تری و حساس‌ترین موضوع یک نظام برگرفته از اسلام است. انقلاب اسلامی ایران که مدعی اسلام ناب است و تفکرش را بر پایه‌ی ظلم ناپذیری و ظالم نبودن معطوف ساخته، دفاع از ملت فلسطین را نه‌تنها حق انسانی بلکه تکلیف شرعی می‌داند و به راین اساس، پیشنهاد تسلیح کرانه‌ی باختری را به جهان و دلسوزان فلسطین داده است. لذا توجه به مردمی کردن تسلیح فلسطین نیز می‌تواند قابل ارزیابی باشد.

درنهایت آنچه که باید به آن توجه داشت، فراموش‌نشدن و حمایت از ملت فلسطین در تمامی صحنه‌هاست. انتفاضه‌ی سوم و حملات مختلف فلسطینی‌های ساکن قدس به صهیونیست‌ها کار را به‌جایی رسانده که در تمامی سرزمین‌های اشغالی موجی از  ترس و دلهره ایجادشده است. موجی که می‌تواند پس از نبرد پنجاه روزه، موفقیت چشم‌گیری در تزلزل و نابودی خانه عنکبوت داشته باشد. لذا توجه به عنصر مردمی سازی حمایت از فلسطین و فراموش‌نشدن مسئله‌ی آزادی آن می‌تواند صهیونیست کودک کوش را از صفحه‌ی تاریخ حذف کند تا جایی که همگان و حتی مسئولین صهیونیستی به آن علم‌دارند که تشکیل گروه‌های افراطی داعش، سلفیت تکفیری و… برای منحرف‌سازی جریان نابودی صهیونیست‌ها و آزادی فلسطین است. تا جایی که لیبرمن در سخنانی خطاب به سران عرب بیان داشت: اعراب امروز درک می‌کنند که یهودیان دشمن نیستند بلکه گروه‌ها افراط اسلام‌گرا دشمن هستند!! این جملات کاملاً مشخص است تمام تلاش صهیونیست‌ها منحرف‌سازی جریان مقاومت و شکست انتفاضه‌ی جدید است.