ایران و حوادث اخیر غرب آسیا
80 بازدید
تاریخ ارائه : 10/29/2014 11:32:00 PM
موضوع: علوم سیاسی

بسمه تعالی

ایران و حوادث اخیر در منطقه‌ی غرب آسیا

انقلاب اسلامی ایران از ابتدای تاسیس تا به امروز خود را ملزم به حمایت از مظلوم در برابر ظالم می‌داند. بر همین اساس از همان روز های اولیه پیوند نزدیکی با گروه های مختلفی از سوی انقلاب اسلامی  در سراسر منطقه‌ی غرب آسیا صورت پذیرفت و سبب شد تا ندای اسلام ناب در سراسر منطقه طنین انداز گردد و موجی از بیداری اسلامی را در سال‌های بعد به ارمغان آورد. اما مستکبری و عوامل مرتجع منطقه که دیگر تحمل افزایش حوزه‌ی نفوذ انقلاب اسلامی و بیداری ملت مسلمان منطقه را نداشتند، طرح مهار را در پیش گرفتند. طرحی که یک سمت آن استراتژی حوزه‌ی امن پیرامونی صهیونیست‌ها توسط غربی به سرکردگی آمریکا در آن دنبال شده و از سویی دیگر محور مرتجع منطقه به ویژه محور تکفیری – وهابی عربستان به دنبال یک دست سازی منطقه و جلوگیری از افزایش بیداری اسلامی است. لذا در این نوشتار به بررسی وقایع چند ماه اخیر در حوزه‌ی پیرامونی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم.

دولت برساخته‌ی اسلام آمریکایی ( داعش) در پس خیانت بعثیون ارتش، توانسته بود بخش‌هایی از مناطق الانبار، موصل و... را در کنترل خود نگه دارد. این بار با ورود مستشاری جمهوری اسلامی ایران به این منطقه محور مقاومت در برابر خود دید و هر روز شاهد سقوط مناطق اشغال شده‌ی خویش شد. رخدادی که از منظر امنیتی و راهبردی خطر نابودی گروهک تروریستی داعش را نوید می‌داد. در همین راستا، ترکیه با حمایت از تروریست‌های تکفیری و عدم ورود مستقیم به ائتلاف موسوم به ضد داعش امریکا منجر به قدرتمندی جریان تکفیری – سلفی در منطقه شد و خسارت‌های فراوانی را بر ملت مظلوم عراق و سوریه وارد نماید که نمونه‌ی بارز آن مسدود سازی راه های مواصلاتی و حمایتی عین العرب از یک سو و حمایت تسلیحاتی و درمان تروریست‌های تکفیری از سوی دیگر می‌باشد. بر همین اساس این رفتار دوگانه خشم و انزجار ملی – مذهبی را در افکار عمومی کشورهای منطقه به وجود آورد و سبب شد ترکیه و دیگر کشورهای حامی تروریست، مجبور به سرکوب معترضان داخلی شوند. اما این سرانجام رفتار دوگانه ی کشور ترکیه و هم پیمانان راهبردیشان، نبود.

سخنرانی علیه انقلاب اسلامی به عنوان تنها مدافع ملت مظلوم عراق و سوریه، منحصر به کشمکش‌های سیاسی در محافل بین‌المللی نگردید و علاوه بر رجز خوانی‌های رسانه ای موجی از تبلیغات و خبرپراکنی  بین‌المللی جهت دار بر ضد انقلاب اسلامي ايران در منطقه و جهان شدت گرفت. سخنان وقیحانه‌ی ديويد كامرون در سازمان ملل، سخنراني وزير اماراتي و ادعاي بي اساس جزاير ايراني خليج فارس، متهم سازي انقلاب اسلامي در دفاع از تروريست و... توسط وزير امور خارجه‌ی عربستان و در نهايت هجمه ي خبري جريان اخوانيِ تركيه بر موضوع دفاع ايران از ملت مظلوم سوريه و عراق، كار به جايي رساند كه انتظارات از دستگاه ديپلماسي بالا رفته و جريان مؤمن و انقلابي ايران خواستار پاسخگويي مناسب آن شدند.

در همين راستا، تبليغات جريان موسوم به ائتلاف عليه داعش به رهبري آمريكا، موج خبري و هدفمندي را دنبال نمود كه در آن سركوب مقاومت و نماد سازي از استكبار به رهبري آمريكا در مبارزه با تروريست صدر اخبار قرار گرفت تا جايي كه حملات هوايي ائتلاف را تنها راه نجات ملت مظلوم عراق معرفي می‌نمود. بر همين اساس جمهوري اسلامي ايران تنها كشور حامي مقاومت كه از روز اول در كنار ملت عراق حضور داشت وارد عرصه‌ی رسانه اي شد. نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به فرماندهي سردار سرلشگر پاسدار قاسم سليماني كه مديريت ميداني مستشاران ايراني را بر عهده داشت وارد جريان رسانه اي شد. حضوري كه با انتشار عکس‌های مختلفي از صحنه هاي نبرد و خنده‌یحکیمانه‌ی اين سردار دلاور، خشم رسانه هاي بيگانه را دنبال داشت. اقدامي كه چند وجه و راهبرد در آن تهيه و ملاحظه شده بود‌:

الف‌) تقويت روحيه

يكي از مهم‌ترین نكات و راهبرد هاي نظامي هر جنگ حفظ، انسجام و تقويت روحیه‌ی نظامي و ايستادگي نيروهاي عمل كننده و حمايت كننده است. نيروهايي كه در صف اول مقاومت حاضرند و با ديدن مرد بزرگي همچون سردار سليماني نه تنها قدرت ایستادگی‌شان افزايش می‌یابد بلكه به راهبرد هاي حکیمانه‌اش، گوش جان می‌سپارند. بر اين اساس، علاوه بر تقويت نيروهاي در صحنه اين پيام به حاميان مقاومت رسانده می‌شود كه جمهوري اسلامي ايران از منافع انقلاب اسلامي و ملت‌های مظلوم دفاع می‌نماید و از هيچ تلاشي براي آن كوتاهي نمی‌کند.

ب) حفظ اقتدار و صلابت نظامي

انتشار عکس‌های سردار سليماني در عراق، نوعي نمايش اقتدار و صلابت انقلاب اسلامي است كه در اين پيام را به گوش جهانيان می‌رساند : « انقلاب اسلامي ايران تنها حامي ملت‌های مظلوم است  و براي اين كار از هيچ كشوري اجازه و يا اذني نخواهد گرفت حتي اگر آن كشور دولت مستكبر و ددمنش آمريكا باشد». صدور چنين پيامي بسيار سخت و غير قابل توجيه براي سران ائتلاف به اصطلاح ضد تروريستي داعش است كه در دور يك ميز به جاي مبارزه با تروریست‌ها، تنظيم راهبردهاي براندازي دولت‌های قانوني عراق و سوريه را دنبال می‌نمایند.

اما آنچه كه بايد به عنوان نتیجه گيري بيان داشت، انتشار تصاوير و نمايش حضور جمهوري اسلامي ايران در كنار ملت مظلوم عراق و سوريه است. راهبردي كه با ارسال سلاح و تسليحات به لبنان در چند روز پيش همراه گرديد. چنين پيامي می‌توان علاوه بر نمايش صلابت و ايستادگي انقلاب اسلامي، هشداري براي ابرقدرت‌های پوشالي عالم در سراسر جهان صادر نمايد كه جمهوري اسلامي ايران هيچ پاسخي را بدون جواب نخواهد گذاشت و دفاع از ملت‌های مظلوم و تنها، اولويت اساسي انقلاب اسلامي ايران است. لذا راهبرد اساسي انقلاب اسلامي ايران در زمینه‌ی مسائل اخير منطقه اي، دفاع از كيان انقلاب اسلامي، حمايت از ملت مظلوم منطقه و در نهايت انسجام دروني امت واحده ي اسلام است كه ددمنشاني همچون آمريكا، انگليس، صهيونيست و مرتجعين منطقه به دنبال نابودي آنقدم بر می‌دارند.

نویسنده : امیر مسروری