بیداری اسلامی و تقش رهبر معظم انقلاب در آن
110 بازدید
تاریخ ارائه : 8/14/2014 1:43:00 PM
موضوع: علوم سیاسی

همزمان با شکل گیری بیداری اسلامی در سال‌های اخیر به ویژه در شمال آفريقا و جنوب غرب آسيا، كتب و نوشتار هاي مختلفي تدوين گرديده است . کتب‌هایی كه گهگاه انسان را با محتوای عظیمی از وقایع اتفاق افتاده مواجه می‌گرداند .اما در اين نوشتار بر آن هستيم تا نقش تأثیر گذاری رهبر معظم در بیداری اسلامی را به طور خلاصه بیان نماییم. تأثیراتی كه به گفته رئيس جمهور اسبق آمريكا، صداي شنيده شده از آن همان صداي انقلاب اسلامي ايران در سال 1997 است. انقلابي كه به زعم همه محققين نه تنها در سال‌های اوليه سال 1441 زمان پيدايش آن نبود بلكه بايد در سن جواني امام جستجو كرد . در سني كه ايشان چهل حديث را نوشت و در شرح احاديث دهم به آن اشاره نمودند .

انقلاب اسلامي ايران به عنوان تنها انقلاب معاصر كه بر پايه اجراي فرامين اسلامي، مبارزه با استكبار و صهيونيست جهاني شكل گرفت تأثیر‌ها فراواني در بازی‌های منطقه اي داشت . بازی‌هایی كه با حضور بازيگران فرا منطقه اي در چند سال اخير به شكل دِگري ظاهر گرديد . حضور آمريكا، ناتو و... در افغانستان و عراق، همكاري رژیم‌های ديكتاتور منطقه همچون رژيم آل سعود و آل خليفه  و همچنين  رژيم نا مشروع صهيونيستي يكي از مشكلات جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك كشور مستقل در انتقال پيام خود بود . اين کشورها با راه اندازي طرح مهاري عليه جمهوري اسلامي ايران و بالتبع صداي خروش مردم مسلمان منطقه، قصد آن را داشتند تا از نفوذ ج.ا. ايران بكاهند. كاري كه در حوادث پيش آمده در مصر، سوريه، ليبي، تونس، بحرين و... مشاهده می‌توان کرد. اما نكته اي كه قابل توجه است مديريت انقلاب اسلامي ايران توسط خلف صالح امام خميني ره است . خلفي كه درس آزادگي، مبارزه با استكبار، توكل و صبر را از استادي ياد گرفت كه هميشه نگاهش به دستان الهي خداوند بود تا استكبار شرق و غرب.

شكل گيري نظام اسلامي ايران نه تنها با شعار شرق و غرب همراه بود بلكه معناي استقلال را به ديگران به درستي فهماند . بر همين اساس رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله العظمي خامنه اي در سخنراني كه دارند اين شعار را به عنوان يك اصل دانسته و معناي آن را مخالفت با هردو بلوك دانسته است وبیان می‌دارند : «آن روزی که شرق و غرب هنوز با هم آشتی نکرده بودند و در دنیا شرق و غربی وجود داشت، شعار انقلاب ما «نه شرقی و نه غربی» بود؛ یعنی نفی هر دو و مخالفت با هر دو. این، معنایش بی‌طرفی نیست. ما هرگز به نفع چپ، با راست دشمنی پیدا نمی‌کردیم؛ به نفع راست هم با چپ دشمنی پیدا نمی‌کردیم. »( پايگاه اطلاع رساني رهبر معظم انقلاب، 4/11/69)

رسيدن صداي ملت انقلابي ايران به ديگر ملت‌ها با روش‌های مختلفي صورت پذيرفت كه همه آن‌ها با مديريت و رهبري فردي صورت پذيرفت كه شناخت كافي به منطقه و مختصات آن داشته است . پيامي كه گويا ملت مسلمان و خواب رفته از سوي استعمار را دوباره جان داد و بيدار كرد . و نام این بیداری را باید به حق بیداری اسلامی دانست .

رهبر عظیم شأن انقلاب اسلامی ایران علمدار حرکتی در جهان شد که آن حرکت، حرکت ضد استعماری و ضد استکباری بود. حرکتی که اساس اسلام بود و هست همان طور که قرآن کریم می‌فرماید : « لا تَظلِمونَ وَلا تُظلَمونَ » ( بقره :279). این حرکت هرچند در درون توسط عده ای باور پذیر نبود و آن را مورد قبول قرار نمی‌دادند و در برابر آن ساده‌لوحانه مقابله می‌نمودند . اما با ظهور آن در کشور های منطقه به ویژه در شمال آفریقا و شعارهای آنان می‌توان فهمید قدرت و حرکت اسلام است که نمایان شده است . قدرتی که در شعارها، تکبیر، نماز و راه پیمایی ها کاملاً ملموس و قابل فهم بود . این بیداری همان‌طور که بیان گردید توسط عده ای که منافعشان در خطر بود دچار طرح مهاری گردید . طرح مهاری که در روز های چنان فشاری بر ملت‌ها آورد که بسیار آنان را خسته نمود . فشارهایی همچون نابودی کامل زیرساخت‌های لیبی، سرنگونی حکومت مردمی مصر و کودتای نظامی، مشغول کردم ملت مسلمان منطقه به خواسته های عده ای زیاده‌طلب در سوریه و را انداختن جنگ داخلی علیه مردم و حکومت مشروع آن، بمب‌گذاری و مقابله با امنیت کشورهایی همچون لبنان و عراق و... بخشی از اقدامات آنان بوده است .

اما این فشارها هرچند سبب گردید در مواقعی نفس بیداری مردم به شمارش در آید ولی با مشاهده صحنه  می‌توان دید که خیال خاموش شدن بیداری اسلامی توهمی بیش نیست . چیزی که در این انقلاب‌ها مشخصاً مورد توجه است گسترش انقلاب اسلامی است . انقلابی که در حال حاضر با  مدیریت رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای اداره می‌شود . نقش و اثر گذاری مثبت ایشان را می‌توان در سخنرانی‌های چند سال اخیر که غریب به 90 سخنرانی از سال 1390 با موضع و واژه بیداری اسلامی بوده است  تا به پایان اسفند 92، مشاهده نمود . معروف‌ترین این سخنرانی‌ها، خطبه های نماز جمعه تهران  ایشان می‌باشد که رو به ملت مصر، لیبی و تونس به زبان عربی قرائت نمودند . خطبه ای که آتش دل‌های مردم مصر را شعله‌ور نمود و پیروزی این ملت را به نمایش گذاشت . اما شخصیت رهبر معظم انقلاب به اینجا ختم نمی‌شود. شخصیتی که در سیاست خارجه، نقش برجسته ای داشته است، خاطرات افرادی چون خاویر پرزدکوئیار دبیر کل وقت سازمان ملل متحد، کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل متحد، پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه بخشی از این سیاست را نشان می‌دهند .

 نویسنده : امیر مسروری